زمان جاری: 04-27-2017، 07:25 AM خوش آمدید مهمان گرامی! (ورودعضویت)مفهوم زمان


ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
  • 2 رای - 2.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رتبه موضوع:
 
مفهوم زمان
نویسنده پیام
دوستدار دانش
R.Barakchizadeh
****

ارسال‌ها: 490
تاریخ عضویت: Nov 2010
رتبه: 15
سپاس ها 377
سپاس شده 517 بار در 279 ارسال
ارسال: #1
مفهوم زمان
کلمه "متافیزیک" لفظی بسیار عام است که در جایگاه های مختلف به معانی متفاوتی اطلاق می شود. از اینرو مهم است که به د هر جا به فراخور موضوع به توضیح منظور خود بپردازیم.
در معنای کلی منظور از متافیزیک همان ماوراء الطبیعه است که ذهن شنونده را خود به خود به سوی مفاهیم فراانسانی و فراکیهانی سوق می دهد.
متافیزیک به عنوان شاخه ای از فلسفه به معنای دیگری مربوط می شود کهبا مفاهیمی کاملا کیهانی و عینی از جمله زمان، فضا، وجود، جهان و ... می پردازد. از اینرو متافیزیک با مفاهیم کلی که مرتب با وجود انسانی در تماس ممتد است، درگیر می شود.
زمان به عنوان یکی از محوری ترین موضوعات بینش فیزیکی، همواره ذهن فیلسوفان و فیزیکدانان بسیاری را به خود مشغول کرده است. بسیاری از جمله برخی عرفا آن را مفهومی موهوم و غیرواقعی در نظر گرفتند. برخی آن را نسبی و وابسته به موقعیت ماده دانسته اند. برخی آن را چارچوبی مطلق و فرامادی در نظر گرفتند که از بیرون خود را بر جهان تحمیل می کند و یک سیر ثابت را طی می کند. برخی آن را یک سویه و برخی دیگر آن را چند سویه و جهت دار فرض کردند. برخی تحقق یافتن آن را انفصالی و برخی اتصالی فرض کردند.
چالش در یافتن مفهوم زمان مشکلات عدیده ای نیز در مبحث حرکت شناسی ایجاد کرده است به طوریکه مسائلی نظیر پارادوکس زنون که از این ناآگاهی سرچشمه می گیرد هنوز حل نشده باقی مانده است، و همچنین مفاهیم دیگر نظیر حدوث و قدم، حقیقت وجود، ساختار کیهان و .... موضوعات چالش برانگیز دیگری باقی مانده اند.
در این بخش تلاش می کنیم درباره ی ماهیت زمان به بحث بنشینیم.

در اینجا لینک دانلود کتابی را قرار می دهم که شامل چکیده ای از اهم نظرات ارائه شده توسط فیلسوفان صاحب نظر درباره ی مفهوم زمان می باشد.
اگر چه این کتاب از بسیاری جهات ناقص می باشد، اما به عنوان مقدمه و چکیده ای از بحث به نظر مناسب می رسد. امیدوارم مورد استفاده شما قرار گیرد.


لینک دانلود کتاب چیستی زمان
(آخرین تغییر در این ارسال: 11-11-2010 06:31 AM توسط دوستدار دانش.)
11-11-2010 06:26 AM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
 سپاس شده توسط falsafeh
falsafeh
عضو فعال
***

ارسال‌ها: 53
تاریخ عضویت: Apr 2012
رتبه: 0
سپاس ها 89
سپاس شده 61 بار در 36 ارسال
ارسال: #2
RE: مفهوم زمان
از نظر فیزیکی که زمان همان پارامتر t است که در معادلات (نسبیتی یا غیرنسبیتی ) ظاهر میشود.
یک سوالی که در جا به ذهن میاد اینه که آیا اگه حرکت یا تغییر وجود نداشته باشه زمان تعریف میشه ؟ که من فکر میکنم نمیشه . مثلا فرض کنیم که تو یه تابلو نقاشی زندگی میکنیم! از دید من زمان با حرکت خلق میشه .
05-13-2012 07:44 PM
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


پرش در انجمن: